HAKKIMIZDA

2011 Kasım’ından beri, İstanbul Maltepe Küçükyalı’da ki Mektep Caddesi’nde hizmet vermekte olan Cadde Mezat’ın, 5 Ekim 2020 saat 14:30 itibari ile online müzayedelere başladığını siz değerli müşterilerimize duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bizler, vizyonu olan ilkeli ve sorumlu yaklaşımıyla geçmişten bugüne miras kalan eser ve değerleri keşfederek onları siz değerli müşterilerimiz aracılığıyla geleceğe taşımaya gönül vermiş bir şirketiz. Bu doğrultuda şirketimiz misyonu olarak, sizlerin uygun şartlarda kaliteli hizmeti alarak aradıklarına kolayca ulaşmaları sağlamaktan her zamanki gibi mutluluk duyacağız.

Faaliyet alanlarımızı başta Filateli, Efemera, Nümismatik olarak tanımlıyoruz. Bunun yanında görsel, işitsel ve karma sanatlar üzerine de müzayedeler düzenliyoruz. Kısacası koleksiyonu yapılabilecek eserler ve değerli tüm ürünleri sizlerin beğenisine sunuyor, sizlere en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz.

Umarız bizlerle olmaktan keyif duyarsınız.

Sevgi ve Saygılarımızla;

CADDE MEZAT EKİBİSİTE KURALLARI

Online Müzayede Katılım Şartları :

Cadde Mezat tarafından işletilen http://www.caddemezat.com sistesindeki online müzayedelere katılan alıcılar aşağıdaki şartları peşinen kabul ederler.

 1. Cadde Mezat satıcı için bir aracı olup elektronik ortamda anında ifa ettiği aracılık hizmeti dolayısıyla satış anında komisyona hak kazanır.
 2. Online müzayedelere katılabilmek için http://www.caddemezat.com (internet sitesi) web adresinden üye kaydı yapılması zorunludur.
 3. Online müzayedelerde yer alan eserler Cadde Mezat Mektep Caddesi 58 Küçükyalı Maltepe İstanbul adresinde görülebilir. Online müzayede kataloğunda yer alan eserlerin ve tanıtımı için verilen tüm bilgiler eksperlerin kanaatleridir.
 4. Online müzayedeye katılanlar eserleri Cadde Mezat’ın 3. Maddede belirtilen adresinde görmüş ve incelemiş olduklarını kabul ve beyan ederler. Tüm eserlerin haliyle satışa sunulduğunu, alıcı satılan eseri pey sürmeden evvel yeterince kontrol ettiğini ve Borçlar Kanunu’nun 223. Maddesinde belirtilen hükümlerden feragat ettiğini kabul ve taahhüt eder. Her eserin yanında haliyle yazma zorunluluğu yoktur. Eser hakkında verilen bilgiler ve her türlü ilan, taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Alıcı bu durumu peşinen kabul eder. 
 5. Cadde Mezat satılan eser, ürün ya da malın tekeffülü ile mükellef değildir. Alıcı bu hususta gelecekte Cadde Mezat firmasından herhangi bir talepte bulunmayacak ve itiraz etmeyecektir.
 6. Online müzayedelerde fiyat artırımı önce “Pey Ver” yazan yere tıklanıp gelen ekranda yazı kutucuğuna verilecek pey tutarı girilip tokmak işareti tıklanarak yapılır. Bu şekilde onay verilmiş olunur. Alıcı online müzayedede pey vermek suretiyle yapmış olduğu teklif ile bağlıdır. Müzayede konusu eser, mal ya da ürün, Cadde Mezat tarafından önceden belirlenen müzayede bitiş saati itibariyle en yüksek teklifte bulunan alıcıya ihale edilir. Alıcı, her ne sebeple olursa olsun müzayedenin butlanını dermeyan edemez. Online müzayedede “Pey Ver” tuşuna basmanın ne kadar değer artışını ifade ettiğini belirleme ve bu değerleri değiştirme yetkisi Cadde Mezat’a aittir. Online Müzayedeye çıkarılan bir eserin bedelinin artırılmasına muhammen değerin yüzde yirmi veya daha eksiği ile başlanabilir. Artırma ürün için verilen sürenin sonuna kadar pey vermek suretiyle devam eder ve sürenin dolmasıyla ürüne en fazla peyi veren kişi artırmayı kazanmış olur. Online Müzayedeye çıkarılan bazı eserler için hemen satın al seçeneği tanımlanmış olup, ziyeretçiler dilerse müzayede başlangıcı öncesi ya da sonrası bu butona tıklayarak ürünü bu bedelden satın alarak müzayedeyi sonlandırabilirler.
 7. Online Müzayedeye çıkarılan bir eserin ürün peyi için artırma miktarı müstesna ürünler hariç, 10 tl ye kadar açılış bedeli belirlenen ürünler için 1 tl, 11 tl den 20 tl ye kadar belirlenenler için 2 tl, 21 tl den 50 ye kadar olanlar için 5 tl, 51 tl den 100 tl ye kadar olanlar için 10 tl, 101 tl den 500 tl ye kadar olanlar için 50 tl, 500 tl den 1000 tl ye kadar olanlar için 100 tl, daha üzeri olanlar için ise 500 tl ve katları şeklinde belirlenmiştir.
 8. Online müzayedeye, siteye üye kaydı yaptırmayıp “online müzayede katılım şifresi” almayan ziyaretçiler katılamazlar. İnternet sitesi üyelik şifresi kişiye özeldir; üyelik sahibi kişi dışında kullanılması yasaktır. Online müzayede katılımcısı, işbu kendisi tarafından belirlenmiş şifrenin başka kişilerce kullanımı hususunda Cadde Mezat’ın hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceğini kabul beyan ve taahhüt eder.
 9. Siteye üye kaydı yaptırılırken ziyaretçi tarafından belirlenen kullanıcı adı(görünen ad) müzayedeye çıkan ürünler içinde pey verdiklerinin açık arttırma geçmişinde görünecektir. Kişisel verilerin korunması kapsamında, ziyaretçinin kullanıcı adı(görünen ad) belirlerken buna dikkat etmesi önemli ve gereklidir. Online müzayede katılımcısı, işbu kendisi tarafından belirlenmiş kullanıcı adının(görünen ad) başka kişilerce görünmesi hususunda Cadde Mezat’ın hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceğini kabul beyan ve taahhüt eder.
 10. Cadde Mezat, http://www.caddemezat.com internet sitesinde yapılan online müzayedelerde, müzayede devam ederken, müzayede konusu ürün için verilen en yüksek teklif güncel haliyle müzayede ekranında yer alacaktır. Online müzayedeye katılanlar, kim(sadece görünen ad görünecek şekilde) tarafından hangi tutarda pey sürüldüğünü görebilir, bu kayıtlara herhangi bir şekilde itiraz hakkı bulunmadıklarını kabul beyan ve taahhüt ederler.
 11. Online müzayedeye çıkarılan ürünlerin bedellerine, KDV ile aracı hizmet komisyon bedeli (+KDV) eklenecek olup alıcı bütün bedellerden sorumludur.
 12. Satın alma hakkı kazanan üyelerden, kazandıkları ürün tutarlarına ek olarak %20 Komisyon ( ve bu komisyon üzerinden de ) % 18 KDV alınacak ve buna uygun fatura  alıcıya gönderilecektir. Örneğin 100  TL’lik bir ürün alımında, alıcı 20 TL Komisyon ( ve bunun % 18’i ) 3,6 TL KDV ile birlikte 123,6 TL ödeyecektir. Düzenlenecek fatura ise 23,6 TL ( Komisyon ve komisyonun KDV tutarı ) olacaktır.
 13. Cadde Mezat satıcı değil; satışa aracılık eden aracıdır. Cadde Mezat iş bu aracılık hizmeti nedeniyle hak kazanacağı %20 komisyon ve KDV dahil alacağı, müzayedede eşya üzerine kalan kişi tarafından ayrıca ödenecektir. Cadde Mezat’ın komisyon alacağı müzayede sona erdiği andan itibaren muaccel olacaktır. Alıcı ihale konusu eseri almaktan vazgeçse dahi cezai şart yanında %20 komisyon bedelini de ödemekle mükelleftir. Cadde Mezat bu kapsamda sunduğu hizmet;  elektronik ortamda anında ifa edilen aracılık hizmeti olup cayma hakkı kapsamı dışındadır.
 14. Satın alınan eşyanın bedeli ve kargo ücreti eft ya da havale yoluyla peşin olarak, müzayede gününden itibaren en geç 10 gün içinde alıcı tarafından ödenir. Alıcı satış bedelinin tamamını, Katma Değer Vergisi’ni (KDV) dahil %20 müzayede şirketi komisyonunu ödediği anda Cadde Mezat’ın ürünü teslim yükümlülüğü doğacaktır. Ödemeden itibaren; şehir içi teslimlerde 10 gün, şehir dışı teslimlerde 20 gün içinde Cadde Mezat eşyayı alıcıya kargo yoluyla gönderecektir/teslim edecektir. Kargo ücreti müşteri için, yalnız filateli ve nümismatik müzayede ürünlerini içeren siparişlerde 7 tl, diğer siparişlerde 15 tl ödenecek şekilde sınırlandırılmış olup gönderim ücretinin bu tutarı aşan kısmı tarafımızca ödenecektir. (Posta ve kargo paket gönderim bedelleri minimum 15 tl den başlamaktadır) Eşyanın kargoya verildiği Cadde Mezat tarafından alıcıya bildirilir. Kargo firmasından kaynaklanan gecikmelerden Cadde Mezat sorumlu tutulamaz.
 15. Yapılacak müzayede TBK 274 ve davamı maddelerindeki düzenlemeye göre gerçekleştiğinden ve Tüketici Kanun’nun 48. maddesinde düzenlenen mesafeli satış sözleşmesi olarak kabul edilemeyeceğinden ihaleye katılan kişinin cayma hakkı yoktur. Artırma üzerine kalan kişi eserin bedelini 10 gün içinde tam olarak ödemediği takdirde Cadde Mezat dilerse satış akdini feshe, %20 cezai şartı ve uğradığı bilcümle zararlarını ticari faiz ile fatura tarihinden itibaren işletilecek aylık %12 faiz ile birlikte tahsile yetkilidir. Cadde Mezat sair dava ve talep hakları saklıdır. Fatura bedeli tahsil edilinceye kadar geçecek süre içinde eserin muhafazası için Cadde Mezat’ın yapacağı bilcümle masraf alıcı tarafından ödenmedikçe satılan eser alıcıya teslim edilmez.
 16. Müzayede katılımcısının internet sitesinde belirttiği açık posta adresine ve diğer iletişim bilgilerine posta, faks, e-posta veya telefonla yapılan bildirim, tebligatların ve ürünün , verilen bilgilerdeki yanlışlık, adres değişikliği, adresine geç ulaşma ve P.T.T./kargodaki gecikmeler nedeniyle Müzayede katılımcısına geç ulaşmasından Cadde Mezat sorumlu değildir.
 17. Online Müzayede kapsamında satışa sunulan eserlerin beyan edilen vasıfları haiz olmaması, orijin itibariyle beyana uygun olmaması veya hak sahibinin rızası dışında elden çıkmış olması durumlarında, Cadde Mezat’ın satıcı olmamasından dolayı hukuki sorumluluk, eserin satışa arzını talep eden kişiye aittir.
 18. Cadde Mezat, müzayedede yer alan herhangi bir eseri, müzayededen geri çekmek, başka eserle birlikte satmak, birbirinden ayırmak ve satışını reddetmek hakkına sahiptir. Internet sitesinde yer alan eserler hakkında müzayede gününe kadar ortaya çıkacak her türlü itiraz ve bildirim sonucu ilgili eseri müzayedeye sunmayıp yasal prosedürü uygulama hakkına sahiptir.
 19. Cadde Mezat şüpheli gördüğü kişileri üye olarak kabul etmeme ve herhangi bir mazeret göstermeksizin online müzayedeye kabul etmeme yetkisine sahiptir. Ayrıca Cadde Mezat hakkında,  satıcı için aracı konumunda bulunmasından dolayı BK 214 ve 218.  maddelerinde işlenen zapttan sorumluluk  hükümleri uygulanamaz. 18 yaşından küçükler üye olamaz.
 20. Artırmada bulunup online müzayedeye katılmak demek; yukarıda belirtilen şartların tümünü ve ayrıca bunlara ilişkin kurumumuza ait diğer hak ve vecibeleri peşinen kabullenmiş olmak anlamına gelir (Satış gerçekleştikten sonra herhangi bir kusur itirazında bulunulmaz).
 21. İnternet sitesinde yazım hataları olması halinde Cadde Mezat’ın verdiği açıklamalar esas alınır.
 22. Internet sitesinde yayınlanan her türlü yazı ve fotoğraf Cadde Mezat’ın yazılı izni olmaksızın kısmen veya tümüyle yayınlanamaz.
 23. Online Müzayedede satışa sunulan eserlerin açılış fiyatları eserlerin son fiyatları değil müzayede başlangıç fiyatıdır.
 24. İnternet sitesinde yayınlandıktan sonra çıkabilecek yeni yasalar, yasa değişiklikleri ve vergi oranlarındaki değişiklikler alıcılara yansıtılacak olup, Cadde Mezat sorumlu tutulmayacaktır.
 25. Filateli müzayedelerinde satışa sunulan pul ve koleksiyonların açıklama kısmında verilen parasal değerler bilgilendirme amaçlı olup genel bir değerlendirme yapılarak verilmiştir. Bizler satıcıların sitemizde satışa sunduğu herhangi bir pulu veya koleksiyonu kesin değeri ile değerlendirecek yetide değiliz. Değerleri, kondisyonları, mevcut alıcıları ve başka bir sürü koşula bağlı olarak değişir. Online müzayedeye katılanlar, bu parasal değerlere herhangi bir şekilde itiraz hakkı bulunmadıklarını kabul beyan ve taahhüt ederler.
 26. Online müzayede eserleri sadece Türkiye adreslerine teslim edilir.
 27. 5846 sayılı kanunun 45. Maddesi ve Bakanlar Kurulu’nun 27.09.2006 tarihli ve 2006/10880 sayılı kararı uyarınca, bu kapsamda, belge düzenine uyulması koşulu ile sanatçılara veya hak sahiplerine ödenmesi gereken paylar ile ilgili olarak müzayedede eserleri satılacak olan eser sahiplerine Cadde Mezat’ın rücu hakkı saklıdır.
 28. Üye olarak internet sitesine kaydolan ve online müzayedeye katılan herkes yukarıdaki şartları peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.
 29. Müzayede Katılım Şartlarından doğan uyuşmazlıklarda İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.